Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Českých zemí

 

Pravěk osídlení v Pravěku

Pravěk je nejstarším a nejdéle trvajícím  obdobímo ,kterém nemáme žádné  písemné zprávy.Zdrojem současného pátrání jsou archeologické nálezy a hmotné prameny.Pravěk dělíme na tři období a to na     dobu kamenou , bronzovou a železnou.

 

Pravěk starší doba kamená

Ve starší době kamené (Paleolit) je část Evropy ještě pokryta ledovci.Nevznikají  žádné stavby a rodovému uspořádání předcházejí tlupy pohybujících se za obživou a žijících v jeskyních. Mezi hlavní způsoby obživy patří například lov a sběr.Převratným objevem člověka této doby je ohen.

Pravěk střední ddoba kamená   

Střední doba kamená (Mezolit) představuje období výrazných klimatických změn ke ,kterým dochází po poslední době ledové zhruba před 10 000 lety (tání ledovců). Klimatická změna představuje i vegetační změnu druhového  složení zvěře (ubývá velkých savců). Tím dochází k přesouvání lidských rodů více na sever.

Mladší doba kamená     

V období mladší doby kamené (neolit). Dochází ke změně obživy , už se začínají  objevovat  první zemědělci.V této době se  rozvýjí výroba keramiky.Z archeologických nálezů se zjistilo , že právě v této době na našem  území  začínala krajina být hustěji osídlena 

Doba Bronzová     

Doba Bronzová je historickým obdobím v pravěku pro ,které je charakteristické dominantní využívání bronzu. Bronz je slitina mědi a cínu. Lidé si nad  hroby nechávali stavět mohyly .                        Doba železná

 

 

Poprvé se začalo tavit železo v malé Asii postupně se rozneslo i do Evropy.Lidé začali vyrábět mnohem lepší nástroje nástroje například vynalezli hrnčířský kruh. V posledním  půltisíciletí přišli na  naše území Keltové  ,kteří  si  zde stavěli svá opevněná centra  oppida. 

 

               

 Panovníci  

Sámo - první Západoslovanská říše

Mojmír 1-zakladatel Velkomoravské říše

Rastislav- 863 přišeli Konstantin a Metoděj

Svatopluk-rozšířil území Velkomoravské říše 

Mojmír  2-zánik Velké Moravy

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                                                                                                                                                  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 13021
Měsíc: 43
Den: 1